Bensinpris

Synnerligen intressant om Bensinpris

Bensinskatt

Bensinskatt var en punktskatt som i Sverige togs ut på bensin mellan 1924 och 1995. Från och med 1995 tas i stället en koldioxidskatt samt en energiskatt ut på bensin. I dagligt tal lever dock begreppet "bensinskatt" fortfarande kvar och syftar gemensamt på koldioxidskatten och energiskatten. Den 1 mars 1990 infördes även moms på bensin, som tidigare hade varit momsbefriad. Momsen beräknas på det beskattade bensinpriset. Lag (1961:372) om bensinskatt (Upphävd förordning).

Irans ekonomiska reformplan

Irans ekonomiska reformplan avser en pågående reformering av Irans ekonomiska system och som presenterades av dåvarande presidenten Mahmoud Ahmadinejad i parlamentet 2009. I juni 2008 antog regeringen under president Mahmoud Ahmadinejad en plan för att fasa ut prissubventionerna under ett antal år samtidigt som de ersätts med basinkomst. De utfasade subventionerna skulle främst gälla bränsleprodukter (ca 90 procent), men också el och vatten, transporter, bröd och vissa andra varor. Subventionsreformen har två syften, dels förbättra resursfördelningen med mer rationella, relativa priser och ett större utrymme för marknadskrafterna, dels främja social rättvisa genom att omfördela oljepengarna så att nettoeffekten blir att fattiga gynnas. I debatten om de ekonomiska reformerna har få debattörer ifrågasatt beskrivningen att subventionspolitiken, som förts mycket länge i landet, haft en rad negativa konsekvenser. Inte minst har de låga bensinpriserna bidragit till städernas växande problem med luftföroreningar.

Destination Stockholm

Man var under 1980-talet pionjärer för resebyråansluten databokning och var i början av 2000-talet först inom inrikesturismen med onlinebokning via Internet på 17 språk. Destination Stockholm har under lång tid varit Sveriges i särklass största inrikes reserrangör och som mest legat på femte plats bland svenska researrangörer mätt i resenärer och på tionde plats mätt i intäkt. Verksamheten har belönats med pris som "Bästa Sverigearrangör" ett dussin gånger. Verksamheten var i fast penningvärde 2010 bara en dryg fjärdedel av toppåret 1990, men fortsätter än idag att ha ett indirekt inflytande på utvecklingen av den svenska turismen, därigenom att det statsfinansierade Turistrådet (Visit Sweden AB) vid flera tillfällen sjösatt projekt som syftat till att få småföretagen att producera paketerade produkter för försäljning via Internet både inrikes och internationellt inom flera språkområden än enbart de engelska. Förebilden för detta har varit Destination Stockholm. Bolaget bildades hösten 1980 och ägdes av den kommunala stiftelsen Stockholm Information Service (55%), Stockholms Hotell- och Restaurangförening (20%), Sveriges Turistråd (10%), SJ Resebyråer (10%) och RESO (5%). Under 1981-83 fungerade det som den operativa grenen av Projekt Stockholm, ett treårigt samarbetsprojekt inom rese- och turistnäringen, som syftade till att öka nöjesresandet under veckoslut, helger och högsommar. I juli 1981 svarade bolaget för 12,4 procent av Stockholmshotellens bäddbeläggning. Man satsade från början på den för den svenska inrikesturismen helt nya idén med distribution via resebyråer, vilka kom att svara för 94% av all bokning. 1982 introducerades Stockholmskortet, det allra första stadskortet, vilket uppmärksammades stort i massmedia och blev en omedelbar framgång. Det berättigade innehavaren till fria resor med SL, fria rundturer och fri entré på ett 50-tal turistattraktioner. Idén har kopierats flitigt runt om i världen och senare givit upphov till en internationell organisation för "City Cards". 1983 blev bolaget den första användaren av Sveriges Turistråds nya och högt automatiserade databokningssystem Bokser, som skapade stora produktivitetsvinster. Under hösten inleddes ett samarbete med SJ där biljetter till City Express (nuvarande X2000) kunde bokas i kombination med hotellpaket lördag till söndag. Detta var något helt nytt för SJ och försäljningen blev så hög att det under november-december tidvis rådde kapacitetsbrist. Under 1984 kom man att svara för 9% av de 43 deltagande hotellens årsbeläggning. I samarbete med SL och Strömma Kanalbolaget startades 1987 en Turistlinje med buss och båt. Linjen hade 15 anhalter där man kunde stiga av och på för att bese sevärdheter. Detta blev omedelbart en mycket stor framgång med 62.789 passagerare. Räknat i antal resenärer nådde DSAB 1990 nivån som Sveriges femte största researrangör. Försäljningen steg under detta decennium från startårets 8,8 msek till 87,0 msek och volymerna från 66.000 till 183.491 gästnätter. Decenniets inledning blev mycket dålig på grund av 1991 års stora skatteomläggning, inte bara för DSAB utan för hela den svenska turismen. (Regeringens utvärdering av skattereformen visade 1994 att den stora boven i dramat var de dramatiskt höjda bensinpriserna, som fick folk att stanna hemma.). 1995 försågs Stockholmskortet med magnetslinga som gjorde det möjligt att för första gången mäta utnyttjandet vid entrékassorna och utbetala ersättning baserat på detta. Under året påbörjades arbetet med att ta fram ett nytt Bokser-system, vilket sedan 1988 bedrivits i bolagets egen regi. Detta beräknades kräva en investering om 28 msek.

Hemester

Hemester är en semester som ägnas i eller i närheten av hemmet. Ordet är ett teleskopord bildat av hemma och semester, baserat på det amerikanskengelska begreppet staycation. Uttryckets svenska variant myntades i radioprogrammet Spanarna. Andra ord för samma fenomen är svemester, stugsittarsemester, americation eller naycation. Ordet fanns med på språkrådets lista över nyord 2009. Staycation blev ett hett begrepp i USA sommaren 2008 när bensinpriset och den ekonomiska krisen gjorde att många amerikaner inte upplevde sig ha råd att åka på semester. Även i Storbritannien och i Sverige har begreppet blivit omtalat och i skotsk media rapporteras att trenden att stanna hemma på semestern har givit mycket positiv effekt på den skotska turistsektorn. Hemester ska inte ses som ett andra klassens alternativ till semester, utan istället fokuserar man genom hemesterbegreppet på hur man med hemmet som bas kan uppleva sin näromgivning och ta vara på sin ledighet. Det finns även användare som pekar på att hemester kan vara mer avstressande än semester och mer miljövänligt. Ett exempel på en familj som satsar på hemester istället för semester är den familj som köper en pool istället för en charterresa, eller väljer att göra dagsutflykter istället för att hyra en stuga. Begreppet används ibland för att förespråka semester inom landet (detta blir extra tydligt i begreppen americation och svemester) eller nära hemorten. Begreppets konstruktion, som gör att vi tenderar att se hemester som en motsats till semester, är missledande. Istället är hemester motsatsen till turism, som ju ofta definieras som övernattning på annan ort. Vissa förespråkare för hemester poängterar vikten av att samtidigt ta frimester (ett annat av språkrådets nyord: det vill säga inte kolla e-post) och skapa ramar så ledighet, och inte hushållsarbete, dominerar. Hemesterbegreppet ligger även nära andra begrepp såsom hållbar livsstil, köpstopp och slowfood i att det ifrågasätter konsumism och pekar på upplevelsen och inte konsumtionen som central.

Kristdemokraterna (Sverige)

Partiet står bakom nuvarande svensk abortlagstiftning. Inom kriminalpolitiken värnar Kristdemokraterna proportionalitetsprincipen och vill se straff i relation till den kränkning som brottsoffret utsatts för. De förespråkar skärpta straff för vålds- och sexualbrott. De vill stärka arbetet mot hedersvåld, bland annat genom att införa hedersbrott som en särskild brottsrubricering. De vill tillåta anonyma vittnen i rättegångar kopplade till organiserad brottslighet. De vill se ökade resurser till Polismyndigheten, Säkerhetspolisen och Tullverket. Under valrörelsen 2006 profilerade de sig starkt för sänkt bensinpris och för slopad fastighetsskatt. Under den kommande mandatperioden var de en drivande faktor inom Alliansen till att avskaffa fastighetsskatten, som togs bort den 1 januari 2008. Kristdemokraterna är emot att införa en flygskatt och emot höjd bensinskatt. Kristdemokraterna vill utöka jobbskatteavdraget till riktade grupper, för personer som kommer från långvarig arbetslöshet eller sjukskrivning, för unga, för småbarnsföräldrar samt för personer över 64 år. De vill införa ett förhöjt bostadstillägg för pensionärer. Inom företagspolitiken vill Kristdemokraterna bland annat sänka arbetsgivaravgifterna för företagen. De vill även utöka taket i RUT-avdraget till 75 000 kr, samt vidga RUT till att också omfatta flyttjänster, tvättjänster och trygghetstjänster för att stimulera branschen och skapa nya jobb. År 1956 bildades gruppen Kristet Samhällsansvar (KSA) för att lyfta fram kristna kandidater och värderingar, men så småningom växte bland flera företrädare, av vilka Lewi Pethrus var den mest pådrivande, fram en idé att grunda ett kristligt parti. En bidragande orsak var 1963 års förslag till ny gymnasiereform där kristendomsämnet skulle skäras ned mycket kraftigt. Trots en namninsamling som gav 2,1 miljoner underskrifter (vilket då motsvarade cirka 30 % av Sveriges befolkning), och därmed var Sveriges största namninsamling genom tiderna sett till befolkningsantal, drevs förslaget igenom i riksdagen, vilket skapade mycket kritik. Partiet bildades som föreningen Kristen Demokratisk Samling den 20 mars 1964. Den 15 april samma år konstituerades föreningen som ett parti och Birger Ekstedt valdes till partiordförande. Efter att Ekstedt avlidit 1972 valdes Alf Svensson på rikstinget 1973 till ny partiordförande. År 1985 hade Kristen demokratisk samling (KDS) en valsamverkan med Centern som innebar att man gick fram med egna listor men under den gemensamma beteckningen Centern. Tanken med samarbetet var att KDS skulle kunna kringgå fyraprocentsspärren och ta sig in i riksdagen och att det borgerliga blocket med hjälp av KDS skulle kunna få en icke-socialistisk majoritet i riksdagen. Samverkan kritiserades därför inte oväntat från socialdemokratiskt håll. Valet blev i en bemärkelse en framgång för KDS, man fick in Alf Svensson i riksdagen och därmed sin första riksdagsledamot som blivit invald för partiet. Dock fick man inte riksdagsledamöter i proportion till den andel röster som tillfallit KDS inom ramen för den gemensamma valbeteckningen vilket man inom partiet ansåg sig varit lovad, och en stor del av partiets ledning ansåg sig därmed ha tjänat mindre på samarbetet än vad man gav till Centern i form av nya röster. År 1987 bytte partiet namn till Kristdemokratiska Samhällspartiet (KdS) och år 1991 kom man över fyraprocentsspärren och tog plats i riksdagen. Samtidigt bildade borgerligheten Regeringen Carl Bildt där KdS fick tre statsråd. Tre år senare, riksdagsvalet 1994 var partiet dock nära att åka ur riksdagen men höll sig kvar med ett valresultat bara något över fyraprocentsspärren. 1995 bytte partiet åter namn, nu till det nuvarande Kristdemokraterna. I april 2004 lämnade Alf Svensson partiledarposten efter drygt 30 år för att efterträdas av Göran Hägglund. Efter valet 2006 och fram till 2014 satt Kristdemokraterna återigen i en moderatledd regering med tre statsråd.

Hanoi

En stor del av den höga ekonomiska tillväxten i Vietnam sker i städerna. 3,6 % av Vietnams befolkning bor i Hanoi medan staden står för 8 % av landets totala tillväxt. Ökningen av industriproduktionen har varit tvåsiffrig de senaste 20 åren och flera företagsparker har grundats runt omkring Hanoi. Turism och finans utgör en allt viktigare del av stadens ekonomi. Den goda ekonomiska utvecklingen leder till en ökad konsumtion hos befolkningen. Motorcyklar har för länge sedan passerat cykeln som viktigaste transportmedlet och allt fler Hanoibor har råd att köpa bil, trots de höga importskatterna och stigande bensinpriser. De ständiga trafikstockningarna är hämmande för Hanois utveckling och regeringen har planer på att utlokalisera vissa industrier och universitet inför 1000-årsfirandet för att därmed minska trafikkaoset och problemet med luftföroreningar. Flera moderna matbutiker har öppnat, som till exempel Fivimart och Hapromart, som har ett mer västerländskt utbud av livsmedel. Även ett par stormarknader finns, Big C och Mehlin, där allt finns till försäljning under samma tak. Hanoi Medical University är landets äldsta medicinska universitet och grundades 1902. Vietnams nationella universitet bildades från Indochina University (grundat 1904) och är ett av de större i Hanoi. Hanoi tekniska universitet grundades 1956 efter att kommunisterna tog kontroll över Nordvietnam och byggdes med stöd från Sovjet. Konstuniversitetet grundades av fransmännen 1925 under namnet École Supérieure des Beaux-Arts de L'Indochine. De flesta universitet drivs offentligt men Thang Long universitetet (grundat 1988) drivs privat. För att komma in på universiteten ska grundskolan vara avklarad och eleven ska göra ett antagningsprov. Studenter kommer frånästan hela landet under juni och juli för att göra dessa test. Hanoi är den viktigaste universitetsstaden i Vietnam med över hälften av alla universitetsstudenter och uppskattningsvis över 60 % av alla forskare. Några kilometer söder om centrum ligger Bach Mai sjukhuset som är landets största sjukhus. Viet Duc sjukhuset ligger i Hoan Kiem distriktet nära turistkvarteren. Dessutom finns både ett vietnamesiskt-kubanskt och ett vietnamesiskt-franskt sjukhus. National Hospital of Pediatrics är ett barnsjukhus och byggdes i slutet av 1970-talet av Sida. Kvaliteten på utrustningen varierar kraftigt, en del kommer från biståndsprojekt finansierade av Japan och Sverige. Vården håller en högre kvalité än i länder med motsvarande levnadsstandard, men betydligt lägre än i västvärlden. Turister och andra utlänningar söker sig till International SOS och Hanoi Family Medical Practice. För allvarligare skador rekommenderas att man flyger hem eller till sjukhus i närliggande länder med högre kvalité på vården. Gamla staden är centrum för turismen i Hanoi och ett stort antal lågbudgethotell och researrangörer finns här. Varje gata är uppkallad efter den verksamhet som bedrivs eller de föremål som säljs på just den gatan. Till exempel reparerar man cyklar på en gata medan butikerna på en annan säljer handdukar. Söder om gamla stan ligger Det återbördade svärdets sjö Hồ Hoàn Kiếm med en pagod i mitten. Två kilometer väster om Hoan Kiem sjön ligger Vietnams äldsta universitet, Litteraturens tempel, som grundades redan 1070 av kejsare Lý Thánh Tông. Mellan 1484 och 1778 skrevs namnet på alla som tagit examen upp på minnespelare varav 82 fortfarande finns bevarade. I Hanoi kan man beskåda den balsamerade Ho Chi Minh som ligger i en glaskista i sitt mausoleum bevakad av vakter. Flera museer finns i staden, bland annat etnologiska museet, historiska museet, Hanoi Hilton och konstmuseet. Hanoi är rikt på tempel och pagoder. Enkolonnpagoden är något av en symbol för staden. En annan populär attraktion är vattenmarionetteatern som är en dockteater på vatten.

Ekonomiåret 2006

1 januari Ryska Gazprom klipper av gasleveranserna till Ukraina, som vägrar gå med på förbuddlat pris. 1 januari Ryssland stoppar naturgasleveransen till Ukraina under en pristvist. De gamla 20-, 100- och 500-lapparna samt den gamla femtioöringen upphör som lagliga betalningsmedel i Sverige. Stefan Ingves blir chef för Sveriges Riksbank. 30 januari – 79-årige Alan Greenspan avgår som chef för USA:s centralbank. Mars – Sveriges riksbank börjar vid månadens mitt släppa nya och säkrare 50-kronorssedlar. 14 april – Sony Ericssons omsättning meddelas ha ökat med 55 % och vinsten fördubblats jämfört med 2005. Det är främst i Latinamerika, Öst- och Centraleuropa och Japan som tillväxten drivit upp delårsvinsten. 16 maj – SAS koncernchef Jørgen Lindegaard slutar efter fem år av hårda besparingar. 24 maj – Skandias tidigare VD Lars-Eric Pettersson döms till fängelse för att ha skadat företaget då han bakom styrelsens rygg lyfte taket på bonusprogrammet. 22 augusti – Rättegången mot Skandias tidigare personalchef Ola Ramstedt inleds. Han åtalas för grov trolöshet mot huvudman samt bestickning. 25 augusti – Bensinpriset i Sverige sänks till 11:59, tionde raka sänkningen sedan toppnoteringen 12:89 i juli 2006. 30 augusti – Svenska Postens CD Erik Olsson presenterar en oväntat stark halvårsrapport för bolaget. Vinsten under första halvåret blev efter finansnetto 1.1 miljard SEK, jämfört med 0.4 under föregående år. 26 september – Försäkringskassans granskning av sjukpenningfusket visar att svindeln med föräldrapenning i Sverige årligen uppnår 650 miljarder SEK. 13 oktober – Skandias tidigare generaldirektör Ola Ramstedt döms i Stockholms tingsrätt till fängelse i två år för grov trolöshet mot huvudman. 19 oktober – Nokias vinst för tredje kvartalet, 1 145 miljoner euro, är lägre än marknaden väntat (1 273). Föregående år var vinsten före skatt 1 218 miljoner euro. 27 oktober – Finländska stålkoncernen Outokumpu lägger ned verksamheten i Fagersta och flyttar till Nyby bruk nära Eskilstuna där man investerat 75 miljoner SEk i helautomatiserad anläggning. Man har även tillverkning i Örnsköldsvik och Mokom, och föregående varslades det av besparingsskäl vid alla anläggningar. 3 november – LO i Sverige spikar kraven inför 2007 års avtalsrörelse, och kräver löneförhöjningar på minst 825 SEK per månad och heltidsanställda, med lägsta löneutrymme på 3,9 % räknat på avtalsrörelsens genomsnittsförtjänst. 15 november – I Haparanda invigs det varuhus som är IKEA:s sextonde i Sverige och 241:a i världen. 16 november – Listan över svenska miljardärer växer. På tio år har antalet stigit från 50 till 125. Ingvar Kamprad toppar listan. 23 november – En ny Internetsida, där vem som helst kan få gratis kreditupplysning, tvingas stänga några timmar senare på grund av överbelastning. Företaget heter Ratsit, och erbjuder tjänsten och i snitt 12 000 uppgifter per timme begärs ut under dagen. Liknande tjänster har sedan 2001 funnits mot betalning i Sverige. Datainspektionen har försökt stoppa verksamheten då den anses hota personlig integritet, men man förlorade 2003 i Regeringsrätten. 27 november – Stockholmsbörsen faller med 2,6 % då den amerikanska dollarn är fortsatt svag. 22 december - I Sverige visar en prognos från Handelns Utredningsinstitut (HUI) att julhandeln i Sverige slår nytt rekord och passerar 50 miljarder SEK. Omsättningen väntas stanna runt 52 miljarder SEK. 29 december – Svenska börsens genomsnittliga kursuppgång blir 24 % under 2006. Stockholmsbörsen är en av Europas bästa och placerar sig i topp. Bäst gick börsen i Moskva, och steg med 70,7 %. Bäst gick det i Lima, med uppgång på 168,4 %. CBS Corporation, amerikanskt medieföretag. Poptop Software köps upp av Take Two Interactive. Power köps upp av Expert. Sense Communications köps upp av Telia Sonera. UPC Sverige köps upp av Carlyle Group och Providence Equity Partners. Falcon Air, svenskt flygbolag.

Bensinpris